קטעים נבחרים 
פרק 14 - אמא של לארה לא מפרגנת 

פרק 14 - אמא של לארה לא מפרגנת

 
קטעים נבחרים |
 

לארה ואמא שלה יושבות לשיחה בארבע עיניים. לארה מקווה למצוא גאווה אצל אמה, אך נתקלת בקיר אטום: "המחשוף שלך יותר מדי גדול, את השיער אני לא אוהבת". לארה בתגובה: "ידעתי שהשינוי שעברתי הוא לא מספיק טוב עבורה". צפו בשיחת אמא ובת קשה ומתסכלת במיוחד. וגם- לארה כותבת לאמא שלה אחרי הצפייה בתוכנית

 
 
 
 
 
 
 
 
 

לארה כותבת לאמא שלה אחרי הצפייה בתוכנית:

עושה רושם לכם הצופים אולי שצפיתם היום במערכת יחסים מורכבת וטעונה בין אם לבתה - שבה מילות חיבה פרגון ואהבה פחות נשמעות ויש מקום נכבד של ביקורת ניכור ואולי אפילו חוסר אמפטיה. הייתי מציעה הסתכלות עמוקה ורחבה יותר על הדברים ולהבין כי מערכת היחסים של כולנו עם אמא היא- אם כל מערכות היחסים שלנו עם עצמנו ועם אחרים.
האמת- שהפרספקטיבה החיצונית של הצפייה בסצנה - למרות שאני אחת המשתתפות בה גרמה לי להתבונן באופן עמוק יותר על הדברים ולהבין שדווקא אמא שלי אוהבת אותי באופן כל כך טוטאלי עד כדי כך שהרבה פעמים ההזדהות המוחלטת שלה עם הילדה שלה- שזו אני- גרמה לזה שהיא רצתה שאלך בעקבותיה, והקרבה הכמעט סימביוטית הזו עוררה התנגדות דווקא אצלי. שנים ביליתי את חיי בניסיונות להימלט מאמא כלומר- להיות אחרת, שונה, לא להזדהות עם האחר באופן טוטאלי עד כדי חוסר יכולת להפריד אותה ממני- לא לתת לאהבה להפוך אותי לחסרת יכולת לזהות את היכולת שלי לעצב את האחר כפי שהייתי רוצה שיהיה- אבל רק כשהשלתי מעצמי קילוגרמים רבים התחלתי לקלוט שאני נמצאת בניסיונות למצוא את אמא או ליתר דיוק- היה לי יותר את עצמי ופחות חיפשתי אותי דרכה בדיוק כמו שהיא נפרדה מהצורך לממש את עצמה דרכי. פחות שליטה של ההורים שלנו בחיים ופחות צורך בהאשמות מאבקים ומלחמות מתאפשר רק כאשר אתה בוגר- כלומר שאתה מתחיל לקחת מידה מסוימת של אחריות על ההתנהלות שלך ועל המקום בו אתה נמצא. המקומות בהם הייתי זקוקה באופן בלתי פוסק לאישור שלה היו בדיוק אותם מקומות בהם סירבתי לראות או להכיר בחולשות שלי או בעובדה שאני עדיין ילדה .אמא שלי- משוררת מוכשרת, אינטליגנטית , מבריקה, כל כך מעניקה מעצמה, כל השנים,בנתינה אינסופית לכל הבריות סביבה, לב שעשוי כל גרם מזהב סוג של מודל להערצה בשבילי- ואני מלאת האשמות פנימיות כלפיה שלא איפשרה לי להישאר עוד קצת ילדה . אותו רוך וטוב שאמא ניסתה לתת לי כל השנים הוא הדבק שליכד את מערכת היחסים אבל גם חומר הנפץ שסיפקה על זה שלא איפשרה לי באמת לקחת אחריות המון פעמים על טעויות ועשתה הכל על מנת לא להטיח בי אשמה או לא לתת לי תחושה שיש עוד מקום לגדילה.היחסים שלי עם עצמי רחוקים מלהיות הרמוניים ואני מוצאת היום באמא מקור לנחמה ותמיכה גדולה כמו גם שמצאתי בעבר לכאב רב. תתפלאו אבל גם מחוות חיוביות - מה שאמא ניסתה לעשות הרבה שנים קיבל אצלי אינטרפרטציה של מסר סמוי לביקורת ממנה. לא תמיד הדבר שיוצר רושם של ביקורת הוא בהכרח כך. כל הערה או מחווה של אם שיכולה להביא נחמה בהקשר אחד, יכולה גם להיות חונקת ומרגיזה בהקשר אחר,וזה נכון במיוחד להערות או מחוות שעושה האם כדי לסייע לילדתה או לגונן עליה. הגנה היא חרב פיפיות, והיא האחראית לפערים הצורמים בין זווית הראייה של בנות לזו של אמהות. במקום שבו האם רואה הגנה וקשר, הבת עלולה לראות הגבלה של חירותה וחדירה לפרטיותה ואפילו לזהות חוסר שביעות רצון של האם ממנה. ביני לבין אמא מתקיימת סימביוזה מאוד חזקה - לאורך כל השנים ובמיוחד היום. לכן הרבה פעמים הגבולות מטשטשים ומצד אחד יש הזדהות ואמפטיה אך מצד שני תחושה של ביקורת וניכור. אמא ללא ספק היא היום מקור האהבה הכי עמוקה שאני חווה- היא נוכחת- נמצאת- מקבלת- מכילה - וטורחת להזכיר לי מידי יום שאני המלכה שלה וכמה שהיא גאה ומעריכה את השינוי שאני עושה. לא הייתי יכולה לדמיין את השינוי הכל כך משמעותי רגיש ועדין הזה קורה בלעדיה- אולי הוא מתאפשר כעת הודות לה.
אמא מזכירה לי פעמים רבות את מה שאני כבר שכחתי לגבי עצמי- יש לי אותי- ואני לא באמת זקוקה לאישור חיצוני כדי לדעת כמה שאני נפלאה.להיות אמא זה לא נגמר בכותרת. זה עבודה כל הזמן. ואמא שלי היא עובדת מצטיינת בכך שטורחת להפנות את המבט שלי פנימה וגורמת לילשאוב כוחות מתוכי - היא שם תמיד להראות ולהטוות לי דרך- אבל בשלב מסוים הציפייה לאהבה טוטאלית או להזדהות מוחלטת היא ילדית- או לא ריאלית-וקל לי יותר היום להסתכל לה בעיניים ולראות כמה אהבה יש לה לתת לי וכמה עיוורת הייתי אליה מתוך כך שלא יכולתי באמת ליצור הפרדה ביני לבינה- ממש בדיוק כמוהה.
אז אמא- הולכת לישון- אמנם בשעה מאוחרת אבל מוכרחה לומר לך שאני אוהבת אותך היום בצורה עזה ועמוקה שאי אפשר להסביר בכלל כי אני סוף סוף יותר אוהבת את עצמי.
מחר מבטיחה לתת לך חיבוק גדול ונשיקה כי לימדת אותי את השיעור הכי חשוב בחיים- להפסיק לחפש אישורים ולדעת באמת מה אני שווה. אוהבת אותך על כך.

לילה טוב לכולם- נשיקות ממני :)
לארה.

 

 

וגם:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הפרקים המלאים של לרדת בגדול - עונת הזוגות בצפייה ישירה ב-VOD של nana10

 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by